CC0805GRNPO9BN151
Mfr.Part #
CC0805GRNPO9BN151
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 50V C0G/NPO 0805
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Length :
2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness :
711.2μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
C0G
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Ceramic
Series :
CC
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
C0G
Depth :
1.25mm
Multilayer :
yes
Tolerance :
±2%
Factory Lead Time :
33 Weeks
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Halogen Free :
Halogen Free
Weight :
5.499807mg
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Published :
Capacitance :
150pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
CC0805GRNPO9BN151
YAGEO CC0805GRNPO9BN151
CC 150pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)