CC0805GRNPO0BN561
Mfr.Part #
CC0805GRNPO0BN561
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 560PF 100V C0G/NPO 0805
Ceramic Capacitors
Thickness :
711.2μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
560pF
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated DC :
100V
Depth :
1.25mm
Composition :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Series :
CC
Weight :
5.499807mg
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
33 Weeks
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
CC0805GRNPO0BN561
YAGEO CC0805GRNPO0BN561
CC 560pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)