CC0805FRNPO9BN331
Mfr.Part #
CC0805FRNPO9BN331
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 330PF 50V C0G/NPO 0805
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
C0G
Length :
2mm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
50V
Published :
Halogen Free :
Halogen Free
Multilayer :
yes
Depth :
1.25mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Capacitance :
330pF
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Composition :
Ceramic
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Thickness :
711.2μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
33 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±1%
Series :
CC
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Temperature Characteristics Code :
C0G
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
5.499807mg
Datasheets
CC0805FRNPO9BN331
YAGEO CC0805FRNPO9BN331
CC 330pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)