CC0805FPNPO9BN100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CC0805FPNPO9BN100
Manufacturer
YAGEO
Description
CAP CER 10PF 50V C0G/NPO 0805
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
C0G
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
0.00001μF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Surface Mount :
yes
Negative Tolerance :
1%
Factory Lead Time :
33 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Size Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Height :
0.6mm
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature (Max) :
125°C
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Multilayer :
Reach Compliance Code :
Compliant
Length :
2mm
Number of Terminations :
2
Published :
Positive Tolerance :
1%
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Width :
1.25mm
Datasheets
CC0805FPNPO9BN100
YAGEO CC0805FPNPO9BN100
0.00001μF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations