CC0603ZRY5V6BB474
Mfr.Part #
CC0603ZRY5V6BB474
Description
CAP CER 0.47UF 10V Y5V 0603
Stock
247
In Stock :
247
Ceramic Capacitors
Dielectric :
Y5V
Composition :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
1608
Case Code (Imperial) :
0603
Series :
CC
Thickness :
889μm
Voltage - Rated DC :
10V
Tolerance :
-20% +80%
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
33 Weeks
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
800μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
Y5V F
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Halogen Free :
Halogen Free
Capacitance :
0.47µF
Datasheets
CC0603ZRY5V6BB474
YAGEO CC0603ZRY5V6BB474
CC 0.47μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -30°C~85°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)