CC0603MRY5V8BB224
Mfr.Part #
CC0603MRY5V8BB224
Description
CAP CER 0.22UF 25V Y5V 0603
Ceramic Capacitors
Thickness :
889μm
HTS Code :
Multilayer :
yes
Capacitance :
0.22µF
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Length :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
25V
Halogen Free :
Halogen Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
Y5V
Tolerance :
±20%
Series :
CC
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Weight :
2.012816mg
Temperature Coefficient :
Y5V F
Width :
0.8mm
Tan Delta :
0.09
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Reference Standard :
IEC60068-1
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Published :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Datasheets
CC0603MRY5V8BB224
YAGEO CC0603MRY5V8BB224
CC 0.22μF Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -30°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)