CC0603MRX7R7BB473
Mfr.Part #
CC0603MRX7R7BB473
Description
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0603
Series :
SIZE(X7R)
Reach Compliance Code :
Compliant
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature (Max) :
125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
0.8mm
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
0.8mm
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Multilayer :
yes
Positive Tolerance :
20%
Factory Lead Time :
33 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Size Code :
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Negative Tolerance :
20%
Capacitance :
0.047µF
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Mounting Feature :
Surface Mount
HTS Code :
Length :
1.6mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Datasheets
CC0603MRX7R7BB473
YAGEO CC0603MRX7R7BB473
SIZE(X7R) 0.047μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations