CC0603MRX5R7BB105
Mfr.Part #
CC0603MRX5R7BB105
Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0603
Ceramic Capacitors
Weight :
2.012816mg
Published :
Case Code (Metric) :
Series :
CC
Height :
900μm
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
X5R
33 Weeks
Material :
Ceramic
Length :
1.6mm
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Width :
0.8mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Lead Free
HTS Code :
Capacitance :
1μF
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Temperature Characteristics Code :
X5R
Voltage - Rated DC :
16V
Datasheets
CC0603MRX5R7BB105
YAGEO CC0603MRX5R7BB105
CC 1μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)