CC0603KRX7R9BB472
Mfr.Part #
CC0603KRX7R9BB472
Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Dissipation Factor :
2.5 %
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Length :
1.6mm
Tolerance :
±10%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated AC :
50V
Width :
0.8mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
50V
REACH SVHC :
Unknown
Capacitance :
4700pF
Surface Mount
Insulation Resistance :
100GOhm
Voltage :
50V
Datasheets
CC0603KRX7R9BB472
Introducing Ceramic Capacitors YAGEO CC0603KRX7R9BB472 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Number of Terminations:2, Package / Case:0603 (1608 Metric), Number of Pins:2, Voltage:50V, CC0603KRX7R9BB472 pinout, CC0603KRX7R9BB472 datasheet PDF, CC0603KRX7R9BB472 amp .Beyond Ceramic Capacitors YAGEO CC0603KRX7R9BB472 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
YAGEO CC0603KRX7R9BB472
CC 4700pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)