CC0603KRX7R9BB331
Mfr.Part #
CC0603KRX7R9BB331
Description
CAP CER 330PF 50V X7R 0603
Case Code (Metric) :
1608
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Depth :
800μm
Insulation Resistance :
100GOhm
Case Code (Imperial) :
0603
Length :
1.6mm
Material :
Ceramic
Width :
0.8mm
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated AC :
50V
ROHS3 Compliant
Dissipation Factor :
2.5 %
Voltage - Rated DC :
50V
REACH SVHC :
Unknown
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Capacitance :
330pF
Datasheets
CC0603KRX7R9BB331
YAGEO CC0603KRX7R9BB331
CC 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm X7R ±10% 330pF