CC0603KRX7R9BB183
Mfr.Part #
CC0603KRX7R9BB183
Description
CAP CER 0.018UF 50V X7R 0603
Temperature Coefficient :
X7R
Case Code (Imperial) :
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
CC
Tolerance :
±10%
Height :
800μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated DC :
50V
Weight :
2.012816mg
Thickness :
889μm
Number of Pins :
2
Dissipation Factor :
2.5 %
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Insulation Resistance :
100GOhm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Pbfree Code :
yes
TR, Paper, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
33 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Halogen Free :
Halogen Free
Voltage - Rated AC :
50V
Capacitance :
0.018μF
Depth :
800μm
Datasheets
CC0603KRX7R9BB183
YAGEO CC0603KRX7R9BB183
CC 0.018μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)