CC0603KRX7R8BB153
Mfr.Part #
CC0603KRX7R8BB153
Description
CAP CER 0.015UF 25V X7R 0603
Capacitance :
0.015µF
Lead Free :
Lead Free
Weight :
2.012816mg
REACH SVHC :
Unknown
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Width :
0.8mm
yes
Insulation Resistance :
100GOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
25V
Length :
1.6mm
Voltage - Rated AC :
25V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Dielectric Material :
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Datasheets
CC0603KRX7R8BB153
YAGEO CC0603KRX7R8BB153
CC 0.015μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)