CC0603KRX7R7BB334
Mfr.Part #
CC0603KRX7R7BB334
Description
CAP CER 0.33UF 16V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Depth :
800μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Pins :
2
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Width :
0.8mm
Radiation Hardening :
No
Material :
Capacitance :
0.33μF
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Length :
1.6mm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
16V
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
WRAPAROUND
Height :
900μm
Datasheets
CC0603KRX7R7BB334
YAGEO CC0603KRX7R7BB334
CC 0.33μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)