CC0603KRX7R7BB225
Mfr.Part #
CC0603KRX7R7BB225
Description
CAP CER 2.2UF 16V X7R 0603
Temperature Coefficient :
X7R
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
16V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Number of Terminations :
2
Length :
1.6mm
Halogen Free :
Halogen Free
Temperature Characteristics Code :
X7R
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
0603 (1608 Metric)
Width :
0.8mm
Capacitance :
2.2μF
Height :
900μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
CC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Material :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
CC0603KRX7R7BB225
YAGEO CC0603KRX7R7BB225
CC 2.2μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)