CC0603KRX7R7BB154
Mfr.Part #
CC0603KRX7R7BB154
Description
CAP CER 0.15UF 16V X7R 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
0.15μF
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Width :
0.8mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
1.6mm
Case Code (Metric) :
1608
Case Code (Imperial) :
0603
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
CC
Weight :
2.012816mg
Tolerance :
±10%
Material :
Voltage - Rated DC :
16V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
CC0603KRX7R7BB154
YAGEO CC0603KRX7R7BB154
CC 0.15μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)