CC0603KRX7R7BB104
Mfr.Part #
CC0603KRX7R7BB104
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Length :
1.6mm
Depth :
800μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Number of Pins :
CC
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Insulation Resistance :
100GOhm
Voltage :
16V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
0.8mm
Height :
900μm
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
16V
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Material :
Capacitance :
0.1μF
Datasheets
CC0603KRX7R7BB104
Introducing Ceramic Capacitors YAGEO CC0603KRX7R7BB104 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0603 (1608 Metric), Number of Terminations:2, Number of Pins:2, Voltage:16V, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C~125°C, CC0603KRX7R7BB104 pinout, CC0603KRX7R7BB104 datasheet PDF, CC0603KRX7R7BB104 amp .Beyond Ceramic Capacitors YAGEO CC0603KRX7R7BB104 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
YAGEO CC0603KRX7R7BB104
CC 0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)