CC0603KRX7R6BB474
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CC0603KRX7R6BB474
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 10V X7R 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Ceramic Capacitors
Width :
0.8mm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
10V
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
REACH SVHC :
Unknown
Capacitance :
0.47µF
Voltage :
10V
Temperature Coefficient :
X7R
Halogen Free :
Halogen Free
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Multilayer :
yes
Thickness :
889μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Factory Lead Time :
33 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Depth :
800μm
Material :
Ceramic
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Weight :
2.012816mg
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Case Code (Metric) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
900μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
1.6mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C