CC0603KRX7R6BB394
Mfr.Part #
CC0603KRX7R6BB394
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.39UF 10V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Thickness :
889μm
Temperature Coefficient :
X7R
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Series :
CC
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
0.39µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Halogen Free :
Halogen Free
Voltage - Rated DC :
10V
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±10%
Weight :
2.012816mg
Depth :
800μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Composition :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Datasheets
CC0603KRX7R6BB394
YAGEO CC0603KRX7R6BB394
CC 0.39μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)