CC0603KRX7R6BB154
Mfr.Part #
CC0603KRX7R6BB154
Description
CAP CER 0.15UF 10V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated AC :
10V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Depth :
800μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Multilayer :
yes
Case Code (Imperial) :
Thickness :
889μm
Tolerance :
±10%
Halogen Free :
Halogen Free
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Pins :
2
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Voltage :
10V
Factory Lead Time :
33 Weeks
Published :
REACH SVHC :
Unknown
Width :
0.8mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
1.6mm
Temperature Coefficient :
X7R
Height :
900μm
Temperature Characteristics Code :
X7R
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
0.15μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insulation Resistance :
100GOhm
Series :
CC
Voltage - Rated DC :
10V
Datasheets
CC0603KRX7R6BB154
Introducing Ceramic Capacitors YAGEO CC0603KRX7R6BB154 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Number of Pins:2, Package / Case:0603 (1608 Metric), Voltage:10V, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, CC0603KRX7R6BB154 pinout, CC0603KRX7R6BB154 datasheet PDF, CC0603KRX7R6BB154 amp .Beyond Ceramic Capacitors YAGEO CC0603KRX7R6BB154 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
YAGEO CC0603KRX7R6BB154
CC 0.15μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)