CC0603KRX7R0BB103
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CC0603KRX7R0BB103
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±10%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated AC :
100V
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Width :
0.8mm
Thickness :
889μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
X7R
Series :
CC
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mount :
Surface Mount
Height :
800μm
Termination :
SMD/SMT
Dielectric Material :
Ceramic
REACH SVHC :
Unknown
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Number of Pins :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
10000pF
Depth :
800μm
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
33 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
100V
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
CC0603KRX7R0BB103
YAGEO CC0603KRX7R0BB103
CC 10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)