CC0603KRX7R0BB101
Mfr.Part #
CC0603KRX7R0BB101
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 100V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Ceramic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Length :
1.6mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height :
800μm
Thickness :
889μm
Capacitance :
100pF
Series :
CC
Factory Lead Time :
33 Weeks
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
100V
Width :
0.8mm
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
X7R
Depth :
800μm
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
2016
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
CC0603KRX7R0BB101
YAGEO CC0603KRX7R0BB101
CC 100pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)