CC0603KRX6S5BB225
Mfr.Part #
CC0603KRX6S5BB225
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X6S 0603
Ceramic Capacitors
Dielectric :
X6S
Voltage - Rated :
6.3V
Class :
Class 2
MSL :
Capacitance :
2.2μF
Thickness (Max) :
0.035 (0.90mm)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Approvals :
CE, CSA, UL
Lead Spacing :
Tolerance :
10 %
Product Length :
1.6mm
Type :
Surface Mount Ceramic Multilayer Capacitor
Ratings :
Cutler Hammer, Div of Eaton Corp
Length :
1.6 mm
Lead Style :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Series :
CC
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Failure Rate :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Width :
0.8 mm
Capacitance Tolerance :
± 10%
Mounting :
Panel
Termination Style :
SMD/SMT
Termination :
Standard
Product Type :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Qualification :
Current Rating :
250 A
Height :
0.8 mm
Temperature Coefficient :
X6S
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Product Width :
0.85mm
Brand :
Features :
Product :
General Type MLCCs
Height - Seated (Max) :
Subcategory :
Capacitors
Datasheets
CC0603KRX6S5BB225
YAGEO CC0603KRX6S5BB225
CC 0603 1608metric Ceramic Capacitor 0.063L x 0.031W 1.60mm x 0.80mm X6S 10% 2.2µF