CC0603KRX5R8BB684
Mfr.Part #
CC0603KRX5R8BB684
Description
CAP CER 0.68UF 25V X5R 0603
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
0.8mm
Reach Compliance Code :
Compliant
33 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Size Code :
Temperature Characteristics Code :
X5R
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Mounting Feature :
Capacitance :
0.68µF
Multilayer :
yes
Width :
0.8mm
Length :
1.6mm
Positive Tolerance :
10%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Number of Terminations :
2
Negative Tolerance :
10%
Operating Temperature (Max) :
85°C
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Pbfree Code :
HTS Code :
Datasheets
CC0603KRX5R8BB684
YAGEO CC0603KRX5R8BB684
0.68μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations