CC0603KRX5R8BB225
Mfr.Part #
CC0603KRX5R8BB225
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.2UF 25V X5R 0603
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Weight :
2.012816mg
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
X5R
Mount :
Surface Mount
Published :
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Width :
0.8mm
Depth :
800μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
900μm
Voltage - Rated DC :
25V
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Multilayer :
yes
Series :
CC
Radiation Hardening :
No
Halogen Free :
Halogen Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
24 Weeks
Capacitance :
2.2μF
Length :
1.6mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Number of Terminations :
2
Thickness :
939.8μm
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Temperature Coefficient :
X5R
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
CC0603KRX5R8BB225
YAGEO CC0603KRX5R8BB225
CC 2.2μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)