CC0603KRX5R6BB474
Mfr.Part #
CC0603KRX5R6BB474
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 10V X5R 0603
Ceramic Capacitors
Height :
900μm
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Length :
1.6mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
10V
Thickness :
889μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Number of Terminations :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Temperature Characteristics Code :
X5R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Multilayer :
yes
Capacitance :
0.47µF
Halogen Free :
Halogen Free
Temperature Coefficient :
X5R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Width :
0.8mm
Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
33 Weeks
Depth :
800μm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
CC
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
CC0603KRX5R6BB474
YAGEO CC0603KRX5R6BB474
CC 0.47μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)