CC0603KRX5R5BB474
Mfr.Part #
CC0603KRX5R5BB474
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 6.3V X5R 0603
Temperature Coefficient :
X5R
Number of Terminations :
2
Halogen Free :
Halogen Free
Material :
Ceramic
Length :
1.6mm
Temperature Characteristics Code :
X5R
Height :
900μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±10%
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
0.47µF
Factory Lead Time :
33 Weeks
Weight :
2.012816mg
Width :
0.8mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Published :
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Depth :
800μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
889μm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
6.3V