CC0603KRX5R5BB105
Mfr.Part #
CC0603KRX5R5BB105
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0603
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
33 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
1μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
X5R
Voltage - Rated DC :
6.3V
Tolerance :
±10%
Width :
0.8mm
Mount :
Surface Mount
Height :
900μm
Depth :
800μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
REACH SVHC :
No SVHC
Thickness :
889μm
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Length :
1.6mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Radiation Hardening :
No
Voltage :
6.3V
Halogen Free :
Halogen Free
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Series :
CC
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm