CC0603KPX7R8BB104
Mfr.Part #
CC0603KPX7R8BB104
Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
0603
Length :
1.6mm
Weight :
2.012816mg
Voltage - Rated DC :
25V
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
10%
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
X7R
Capacitance :
100nF
Case Code (Metric) :
1608
Factory Lead Time :
33 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
X7R
Termination :
SMD/SMT
Halogen Free :
Halogen Free
Number of Pins :
2
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Depth :
800μm
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Voltage - Rated :
25V
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Width :
0.8mm