CC0603KPX7R7BB105
Mfr.Part #
CC0603KPX7R7BB105
Description
CAP CER 1UF 16V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Weight :
2.012816mg
Dielectric :
X7R
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
10%
Height :
900μm
Voltage - Rated :
16V
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
0603
Temperature Characteristics Code :
X7R
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
16V
Published :
2011
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Capacitance :
1μF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Depth :
800μm
Material :
yes
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
1.6mm
Number of Terminations :
2
Width :
0.8mm
Datasheets
CC0603KPX7R7BB105
YAGEO CC0603KPX7R7BB105
1μF 16V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations