CC0603KPX7R6BB224
Mfr.Part #
CC0603KPX7R6BB224
Description
CAP CER 0.22UF 10V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Width :
0.8mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Halogen Free :
Halogen Free
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated DC :
10V
Case Code (Metric) :
Length :
1.6mm
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Characteristics Code :
X7R
Termination :
SMD/SMT
Multilayer :
yes
Published :
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
HTS Code :
Voltage - Rated :
10V
Depth :
800μm
Pbfree Code :
Material :
Ceramic
Lead Free :
Lead Free
Height :
900μm
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
220nF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Weight :
2.012816mg
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
10%
Datasheets
CC0603KPX7R6BB224
YAGEO CC0603KPX7R6BB224
220nF 10V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations