CC0603KPX5R8BB105
Mfr.Part #
CC0603KPX5R8BB105
Description
CAP CER 1UF 25V X5R 0603
Length :
1.6mm
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Multilayer :
yes
Width :
0.8mm
Weight :
2.012816mg
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Depth :
800μm
Voltage - Rated DC :
25V
Material :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
Dielectric :
X5R
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
1μF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Height :
900μm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
25V
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Halogen Free :
Halogen Free
Tolerance :
10%
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Characteristics Code :
X5R
Published :
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
33 Weeks
Mount :
Surface Mount
Datasheets
CC0603KPX5R8BB105
YAGEO CC0603KPX5R8BB105
1μF 25V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations