CC0603JRX7R9BB152
Mfr.Part #
CC0603JRX7R9BB152
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 50V X7R 0603
Capacitance :
1500pF
Temperature Characteristics Code :
X7R
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Thickness :
889μm
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Halogen Free :
Halogen Free
Factory Lead Time :
33 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Weight :
2.012816mg
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
800μm
Series :
CC
Multilayer :
yes
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Length :
1.6mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Material :
Ceramic
Width :
0.8mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
CC0603JRX7R9BB152
YAGEO CC0603JRX7R9BB152
CC 1500pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)