CC0603JRX7R8BB332
Mfr.Part #
CC0603JRX7R8BB332
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3300PF 25V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Composition :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Thickness :
889μm
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
3300pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Width :
0.8mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
X7R
Length :
1.6mm
Series :
CC
Halogen Free :
Halogen Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
33 Weeks
Weight :
2.012816mg
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
25V
Datasheets
CC0603JRX7R8BB332
YAGEO CC0603JRX7R8BB332
CC 3300pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)