CC0603JRX7R7BB393
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CC0603JRX7R7BB393
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.039UF 16V X7R 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated DC :
16V
Factory Lead Time :
33 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
X7R
Composition :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Thickness :
889μm
Capacitance :
0.039µF
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Weight :
2.012816mg
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±5%
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
800μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Halogen Free :
Halogen Free
Temperature Coefficient :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
CC
Datasheets
CC0603JRX7R7BB393
YAGEO CC0603JRX7R7BB393
CC 0.039μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)