CC0603JRX7R0BB152
Mfr.Part #
CC0603JRX7R0BB152
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 100V X7R 0603
Factory Lead Time :
33 Weeks
Weight :
2.012816mg
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±5%
Thickness :
889μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
1500pF
Voltage - Rated DC :
100V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
CC
Composition :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X7R
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
CC0603JRX7R0BB152
YAGEO CC0603JRX7R0BB152
CC 1500pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)