CC0603JRNPO7BN332
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CC0603JRNPO7BN332
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3300PF 16V C0G/NPO 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Halogen Free :
Halogen Free
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitance :
3300pF
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±5%
Length :
1.6mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Weight :
2.012816mg
Depth :
800μm
Composition :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
16V
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness :
889μm
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Dielectric :
C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
C0G NP0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
0.8mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Series :
CC
Factory Lead Time :
33 Weeks
Mount :
Surface Mount
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
CC0603JRNPO7BN332
YAGEO CC0603JRNPO7BN332
CC 3300pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)