CC0603JPX7R9BB152
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CC0603JPX7R9BB152
Manufacturer
YAGEO
Description
CAP CER 1500PF 50V X7R 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Published :
Width :
0.8mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Positive Tolerance :
5%
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Height :
0.8mm
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Reach Compliance Code :
Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Operating Temperature (Max) :
125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Multilayer :
yes
Length :
1.6mm
Negative Tolerance :
5%
Number of Terminations :
2
Capacitance :
0.0015μF