CC0402ZRY5V7BB683
Mfr.Part #
CC0402ZRY5V7BB683
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.068UF 16V Y5V 0402
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
16V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated AC :
16V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
33 Weeks
Dielectric :
Y5V
Number of Pins :
yes
Depth :
500μm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Insulation Resistance :
100GOhm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
0.5mm
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Capacitance :
0.068μF
Case Code (Imperial) :
Thickness :
558.8μm
Series :
CC
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
-20% +80%
Length :
1mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Number of Terminations :
2
Weight :
652.039032μg
Halogen Free :
Halogen Free
Temperature Coefficient :
Y5V F
Datasheets
CC0402ZRY5V7BB683
YAGEO CC0402ZRY5V7BB683
CC 0.068μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -30°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)