CC0402ZRY5V6BB105
Mfr.Part #
CC0402ZRY5V6BB105
Description
CAP CER 1UF 10V Y5V 0402
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Depth :
500μm
Tan Delta :
0.15
Number of Terminations :
2
Height :
500μm
Dielectric :
Y5V
Width :
0.5mm
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Halogen Free
Reference Standard :
IEC60068-1
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
REACH SVHC :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
-20% +80%
Thickness :
558.8μm
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
1μF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Radiation Hardening :
No
Composition :
Ceramic
Multilayer :
Voltage - Rated DC :
10V
Number of Pins :
2
Length :
1mm
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
Y5V F
Case Code (Imperial) :
Series :
CC
Datasheets
CC0402ZRY5V6BB105
YAGEO CC0402ZRY5V6BB105
CC 1μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -30°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)