CC0402MRX7R7BB223
Mfr.Part #
CC0402MRX7R7BB223
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.022UF 16V X7R 0402
Width :
0.5mm
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Published :
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
16V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
0.022µF
Series :
CC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Length :
1mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
558.8μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Material :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Weight :
652.039032μg
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Lead Free :
Lead Free
33 Weeks
Halogen Free :
Halogen Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
550μm
Case Code (Imperial) :
Datasheets
CC0402MRX7R7BB223
YAGEO CC0402MRX7R7BB223
CC 0.022μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)