CC0402MRX5R5BB225
Mfr.Part #
CC0402MRX5R5BB225
Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0402
Capacitance :
2.2μF
Length :
1mm
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±20%
Width :
0.5mm
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
500μm
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Thickness :
558.8μm
Height :
550μm
Published :
Material :
Ceramic
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X5R
Mount :
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C