CC0402KRX7R9BB104
Mfr.Part #
CC0402KRX7R9BB104
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0402
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitance :
0.1μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
0.5mm
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
1mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
550μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Material :
Ceramic
Published :
2011
Multilayer :
yes
Thickness :
558.8μm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Tolerance :
±10%
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Mount :
Surface Mount
Series :
CC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated DC :
50V