CC0402KRX7R8BB683
Mfr.Part #
CC0402KRX7R8BB683
Description
CAP CER 0.068UF 25V X7R 0402
Temperature Characteristics Code :
X7R
Factory Lead Time :
33 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
25V
Published :
Material :
Ceramic
Depth :
500μm
Halogen Free :
Halogen Free
Multilayer :
yes
Max Operating Temperature :
125°C
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
30 ppm/°C
Height :
550μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated :
25V
Width :
0.5mm
Lead Free :
Lead Free
Length :
1mm
Package / Case :
Tolerance :
10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric :
X7R
Capacitance :
68nF
RoHS Status :
RoHS Compliant
WRAPAROUND
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
CC0402KRX7R8BB683
YAGEO CC0402KRX7R8BB683
68nF 25V Ceramic Capacitor 10% 30 ppm/°C 2 Terminations 0402