CC0402KRX7R8BB561
Mfr.Part #
CC0402KRX7R8BB561
Description
CAP CER 560PF 25V X7R 0402
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Material :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount, MLCC
Weight :
652.039032μg
Voltage - Rated DC :
25V
Case Code (Metric) :
Halogen Free
Height :
550μm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
560pF
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Series :
CC
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
558.8μm
Datasheets
CC0402KRX7R8BB561
YAGEO CC0402KRX7R8BB561
CC 560pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)