CC0402KRX7R7BB562
Mfr.Part #
CC0402KRX7R7BB562
Description
CAP CER 5600PF 16V X7R 0402
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Thickness :
558.8μm
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
X7R
Factory Lead Time :
33 Weeks
Temperature Coefficient :
X7R
Halogen Free :
Halogen Free
Weight :
652.039032μg
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
500μm
Tolerance :
±10%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Capacitance :
5600pF
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
16V