CC0402KRX7R5BB104
Mfr.Part #
CC0402KRX7R5BB104
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 6.3V X7R 0402
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
Height :
550μm
Thickness :
558.8μm
Mount :
Surface Mount
Weight :
652.039032μg
Halogen Free :
Halogen Free
Tolerance :
±10%
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Material :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
6.3V
Width :
0.5mm
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Series :
CC
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
yes
Published :
Length :
1mm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Capacitance :
0.1μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
X7R
Datasheets
CC0402KRX7R5BB104
YAGEO CC0402KRX7R5BB104
CC 0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)