CC0402KRX5R6BB104
Mfr.Part #
CC0402KRX5R6BB104
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 10V X5R 0402
yes
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
0.1μF
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Material :
Ceramic
Termination :
SMD/SMT
Number of Pins :
2
Width :
0.5mm
Series :
CC
Thickness :
558.8μm
Temperature Characteristics Code :
X5R
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Halogen Free :
Halogen Free
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Insulation Resistance :
10GOhm
Voltage - Rated DC :
10V
Factory Lead Time :
33 Weeks
Temperature Coefficient :
X5R
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Tolerance :
±10%
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
1mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
550μm
ECCN Code :
EAR99
Dissipation Factor :
5 %
Depth :
500μm
Radiation Hardening :
No
Datasheets
CC0402KRX5R6BB104
YAGEO CC0402KRX5R6BB104
CC 0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)