CC0402KPX7R9BB103
Mfr.Part #
CC0402KPX7R9BB103
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0402
Ceramic Capacitors
Halogen Free :
Halogen Free
Height :
550μm
Surface Mount :
yes
Depth :
500μm
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Case Code (Imperial) :
0402
Case Code (Metric) :
1005
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Published :
Mounting Feature :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
30 ppm/°C
Width :
0.5mm
Dielectric :
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Tolerance :
10%
Capacitance :
10nF
Factory Lead Time :
33 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Max Operating Temperature :
125°C
HTS Code :
Multilayer :
yes
Min Operating Temperature :
-55°C
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Voltage - Rated :
50V
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Material :
Ceramic
Length :
1mm
Weight :
652.039032μg
Pbfree Code :
Datasheets
CC0402KPX7R9BB103
YAGEO CC0402KPX7R9BB103
10nF 50V Ceramic Capacitor 10% 30 ppm/°C 2 Terminations