CC0402JPX7R8BB103
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CC0402JPX7R8BB103
Manufacturer
YAGEO
Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
0.5mm
Tolerance :
5%
Factory Lead Time :
33 Weeks
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Length :
1mm
Voltage - Rated DC :
25V
Surface Mount :
yes
Dielectric :
X7R
Width :
0.5mm
Number of Terminations :
2
Published :
2017
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Depth :
500μm
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Max Operating Temperature :
125°C
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Halogen Free :
Halogen Free
Capacitance :
10nF
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Datasheets
CC0402JPX7R8BB103
YAGEO CC0402JPX7R8BB103
10nF Ceramic Capacitor 5% 2 Terminations 0402