CC0402JPX7R7BB153
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CC0402JPX7R7BB153
Manufacturer
YAGEO
Description
CAP CER 0.015UF 16V X7R 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Factory Lead Time :
33 Weeks
Operating Temperature (Max) :
125°C
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Length :
1mm
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Height :
0.5mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Reach Compliance Code :
Compliant
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size Code :
Negative Tolerance :
5%
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Width :
0.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Capacitance :
0.015µF
Positive Tolerance :
5%
Multilayer :
Datasheets
CC0402JPX7R7BB153
YAGEO CC0402JPX7R7BB153
0.015μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations